Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pamestā ligzdošanas iecirknī Kurzemē atgriezies melnais stārķis
05.06.2017

Dabas aizsardzības pārvaldes un A/S “Latvijas valsts meži” kopīgi īstenotā melnā stārķa ikgadējo ligzdošanas sekmju monitoringā iepriecinoši rezultāti – pēc 17 gadu pārtraukuma Kurzemē netālu no Zlēkām atgriezies melnais stārķis un izvēlējies perēšanai Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu veidoto mākslīgo ligzdvietu. 

Jau šobrīd vairumam melno stārķu cālēni ir izšķīlušies, taču, vēl pirms ligzdošanas sezonas (aprīlī un maijā) pārbaudot pēdējos gados neapdzīvotās ligzdvietas, nereti tiek konstatēti pārsteidzoši fakti. Šogad īpaši iepriecinoša ir melno stārķu atgriešanās ilggadīgā ligzdošanas iecirknī Kurzemē netālu no Zlēkām. Šo vietu stārķis bija pametis jau pirms 17 gadiem, kad nolūza koka zars, kurā atradās stārķa ligzda,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Helmuts Hofmanis.

Melno stārķu populācijas saglabāšanai galvenās pūles tiek veltītas dabisko ligzdu vietu aizsardzībai. Tomēr, ja dabīgā ligzda ir kritusi un stārķim nav iespēju uzbūvēt jaunu ligzdu, tiek būvēti mākslīgās ligzdas pamati.

Netālu no Zlēkām esošajā melno stārķu ligzdošanas apcirknī pirms pāris gadiem Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti blakus ligzdas kokam uzbūvēja mākslīgo ligzdas platformu, kādu stārķi labprāt mēdz izmantot.

“Patīkams pārsteigums bija A/S “Latvijas valsts meži” Ziemeļkurzemes reģiona Vides plānošanas speciālistei A.Ārgalei, kura, apsekojot mākslīgo ligzdvietu, tajā sastapa perējošu melno stārķi. Šis piemērs vēlreiz apliecina, ka pat ilglaicīgi neaizņemti melno stārķu ligzdošanas iecirkņi ilgtermiņā ir ļoti svarīgi un to aizsardzība ir pamatota,” skaidro H.Hofmanis.

Jau otro gadu Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar A/S “Latvijas valsts meži” turpina realizēt retās un īpaši aizsargājamās putnu sugas – melnā stārķa ikgadējo ligzdošanas sekmju monitoringu. Sadarbojoties un apmainoties ar informāciju, abu iestāžu melno stārķu eksperti putnu ligzdošanas sezonas laikā visā valsts teritorijā pārbaudīs vairāk nekā 290 melno stārķu ligzdošanas vietu, novērtējot to apdzīvotību un ligzdošanas sekmes. Zināšanas, kuras iegūst, veicot ikgadējas uzskaites, palīdz šīs sugas aizsardzības nodrošināšanā un veicina korektu mežsaimnieciskās darbības plānošanu stārķu ligzdošanas teritoriju tuvumā.

Atšķirībā no baltā stārķa, melnajam stārķim raksturīgi dažādi mežu (izņemot priežu silu) biotopi, kuru tuvumā atrodas piemērotas barošanās vietas – upītes, strauti, bebru dīķi, zivju dīķi u.tml. vietas. Pārtiek no zivīm, kukaiņiem, abiniekiem, rāpuļiem un sīkiem zīdītājiem. Klusā vietā, lielā vecā kokā (galvenokārt ozolā vai priedē), tā apakšējos zaros melnais stārķis būvē lielu ligzdu, kuru izmanto daudzus gadus pēc kārtas. Līdzīgi kā balto stārķi mēdz saukt par „svēteli”, arī melnajam stārķim ir tautā zināms nosaukums – „gandrs”. Melnais stārķis ir iekļauts MK aizsargājamo sugu sarakstā. Latvijā ligzdo no 750 – 900 pāriem.

Melnā stārķa monitorings tiek veikts Vides monitoringa programmas, Bioloģiskās daudzveidības monitoringa apakšprogrammas, Speciālā monitoringa ietvaros. Monitoringa mērķis ir sniegt informāciju par sugas ikgadējām ligzdošanas sekmēm un kopējo populācijas stāvokli valstī.


Mākslīgajā ligzdvietā perējošs melnais stārķis. Pār ligzdas malu var redzēt melnā stārķa galvu. Foto: A.Ārgale


Foto: H.Hofmanis

Papildu informācijai:
Elīna Ezeriņa
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja
Tālr.:26789874
E-pasts: elina.ezerina@daba.gov.lv

Helmuts Hofmanis
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas
Vecākais eksperts
Tālr.: 26444121
E-pasts: helmuts.hofmanis@daba.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
21.04.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta