Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Latvijas pozīciju Parīzes nolīguma ieviešanā ASV prezidenta paziņojums neietekmē
02.06.2017

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija negatīvi vērtē Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Donalda Trampa 2017. gada 1.jūnija paziņojumu par lēmumu uzsākt izstāšanās procedūru no Parīzes nolīguma klimata pārmaiņu ierobežošanai un uzsver, ka tas neietekmēs Latvijas pozīciju Parīzes nolīguma ieviešanā. 

Visām pasaules valstīm ir jāsniedz savi ieguldījumi klimata pārmaiņu ierobežošanā un no tām nav iespējams norobežoties.

Mūsdienās klimata pārmaiņas ir saistītas ne vien ar vides un dabas aizsardzību, bet arī galvenajiem ekonomiskajiem un sociālajiem riskiem, kas apdraud gan ekonomisko attīstību, gan ģeopolitisko stabilitāti un drošību. Risinājumi klimata pārmaiņu ierobežošanai ir pieejami ikvienai valstij – energoefektivitātes uzlabošana, atjaunojamo energoresursu izmantošana enerģētikā un transportā, pārdomāts resursu un preču patēriņš, atkritumu šķirošana un resursu atkārtota izmantošana u.c.

Paredzams, ka ASV prezidenta D.Trampa lēmums atstās negatīvu ietekmi uz finansējuma nodrošināšanu attīstības valstīm klimata pārmaiņu ierobežošanai un pielāgošanās klimata pārmaiņām veicināšanai. Taču tas neietekmēs Parīzes nolīguma svarīgumu un nemainīs starptautisko dienaskārtību.

Līdz šim paveiktais liecina par visu valstu stingru apņemšanos turpināt iesāktos darbus Parīzes nolīguma ieviešanā.

Parīzes nolīgums ir unikāla vienošanās, kurā panākts līdzsvars starp industriāli attīstīto un attīstības valstu pienākumiem un tiesībām. Tas paredz pienākumus visiem un tajā pašā laikā balstās uz katras valsts nacionālajām politikām un pasākumiem.

Parīzes nolīgums stājās spēkā 2016.gadā un pagājušā gada nogalē Marakešā jau notika Parīzes nolīguma pušu pirmā sanāksme. Sagaidām konkrētus lēmumus gaidāmajās ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Pušu konferencēs (COP) 2017. un 2018.gadā.

2015. gada decembrī 195 valstu vienbalsīgi apstiprinātais Parīzes nolīgums ir līdz šim nozīmīgākā starptautiskā vienošanās, lai novērstu klimata pārmaiņas. Neskaitot ASV, to ir jau ratificējušas 145 valstis (arī visas lielākās pasaules ekonomikas, t.sk. Ķīna un Indija) un Eiropas Savienība (ES) kā reģionāla organizācija.

Šobrīd Parīzes nolīgumu ratificējušo valstu siltumnīcefektu gāzu (SEG) emisijas aptver vairāk nekā 83% no kopējām pasaules emisijām. ASV ir otrs lielākais SEG emisiju radītājs aiz Ķīnas un rada aptuveni 18% no globālajām emisijām. Tomēr daudzi ASV štati īsteno ambiciozas klimata politikas un, spriežot pēc paziņojumiem, plāno tās turpināt. ASV ir arī mājvieta daudzām klimata pārmaiņu ierobežošanu veicinošām tehnoloģijām, t.sk. pagaidām, iespējams, efektīvāko elektromobiļu ražošanai.

Latvija likumu par Parīzes nolīguma ratifikāciju apstiprināja 2017.gada 9.februārī. Parīzes nolīguma nosacījumus Latvija īstenos kopīgi ar pārējām ES dalībvalstīm - līdz 2030.gadam samazinās ES SEG emisijas par vismaz 40%.

Plašāka informācija par Parīzes nolīguma ratifikācijas situāciju: http://unfccc.int/paris_agreement/items/9444.php 

Laura Jansone
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel. 67026418
E-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv   

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
21.04.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta