Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
K.Gerhards: Veselības ministrijas NVD īstenotajos e-veselības projektos paredzētais ir pieejams lietotājiem daļēji, VM vēl ir ļoti daudz darāmā
20.01.2017

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards ir iepazinies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) veiktās pārbaudes par Nacionālā veselības dienesta (NVD) īstenoto e-veselības projektu, kas finansēti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), īstenošanas rezultātiem*.

“Esam secinājuši, ka plānotās informācijas sistēmas un e-pakalpojumi ir pieejami lietotājiem daļēji.  Nacionālā veselības dienesta rīcībā ir ļoti maz laika, lai informācijas sistēmas un e-pakalpojumi, kas pārbaudes brīdī nebija pieejami, kļūtu pieejami lietotājiem. Jau martā Latvijai Eiropas Komisijai ir jāiesniedz 2007.-2013.gada plānošanas perioda noslēguma dokumenti. Savukārt, lai turpmāko gadu laikā nodrošinātu projektu ietvaros izstrādāto sistēmu un e-pakalpojumu lietošanu, Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam vēl ir ļoti daudz darāmā. Pārbaudes rezultātā sniegtas vairāk kā 20 rekomendācijas sistēmas ērtuma un lietojamības pilnveidošanai”, uzsver ministrs.    

“E-veselības sistēmas izveidošanas mērķis bija uzlabot iedzīvotāju iespējas saņemt, bet ārstiem un farmaceitiem iespējas sniegt kvalitatīvus valsts pakalpojumus. Tomēr, vērtējot paveikto, viennozīmīgi var secināt – šobrīd ir pāragri to apgalvot. Ar projektu īstenošanas pabeigšanu e-veselības sistēmas ieviešana un uzraudzība nebeidzas. Turpmākos piecus gadus tiks veikta sasniegto rezultātu pēcuzraudzība”, piebilst K.Gerhards.

Ir jāatzīst, ka e-veselības sistēmas sekmīgai darbībai izšķiroša ir datu apmaiņas nodrošināšana starp e-veselības sistēmu un ārstu un farmaceitu jau šobrīd lietotajām informācijas sistēmām ārstu praksēs, aptiekās un slimnīcās. Ir izveidota attiecīga saskarne, tomēr e-veselības sistēmas integrācija ar ārstu un farmaceitu informācijas sistēmām ziņojuma sagatavošanas laikā nebija nodrošināta. Tikai izpildoties šim nosacījumam, e-veselības sistēma pilnvērtīgi darbosies. Otrs būtisks aspekts e-veselības sistēmas sekmīgai lietošanai ir NVD sadarbība ar šīs sistēmas lietotājiem, lai nodrošinātu ne tikai sistēmas spēju izpildīt paredzētās funkcijas, bet arī tās lietošanas kvalitāti.

VARAM veiktās pārbaudes laikā e-veselības projekti, kas finansēti no ERAF, tika analizēti  no diviem aspektiem - vai ir izstrādātas šajos projektos plānotās informācijas sistēmas un e-pakalpojumi, un vai tie ir pieejami lietotājiem, nevis visaptverošs izvērtējums par e-veselības sistēmu kopumā.

Sagatavotais atzinums par e-veselības projektu pārbaudes rezultātiem tiks iesniegts Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai lēmuma pieņemšanai par veikto izmaksu deklarēšanu finansēšanai no ERAF.

Oskars Vizbulis
Ministra padomnieks
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel. 67026463
E-pasts: Oskars.Vizbulis@varam.gov.lv 

*VARAM 2017.gada 19.janvārī ir pabeigusi atzinumu par NVD īstenoto 4 e-veselības projektu IS un e-pakalpojumu pārbaudes rezultātiem.

NVD ERAF līdzfinansētās 3.2.2.1.1.apakšaktivitātes “Informācijas sistēmu un elektronisko pakalpojumu attīstība” ietvaros īsteno 4 e-veselības projektus:

  • Nr.3DP/3.2.2.1.1/09/IPIA/IUMEPLS/003 “Elektronisko recepšu informācijas sistēmas izveides pirmais posms”
  • Nr.3DP/3.2.2.1.1/09/IPIA/IUMEPLS/015 “Elektroniska apmeklējumu rezervēšanas izveide (e-booking), veselības aprūpes darba plūsmu elektronizēšana (e-referrals) - 1.posms, sabiedrības veselības portāla izveide, informācijas drošības un personas datu aizsardzības nodrošināšana”
  • Nr.3DP/3.2.2.1.1/09/IPIA/IUMEPLS/019 “Elektroniskās veselības kartes un integrācijas platformas informācijas sistēmas izveide, 1.posms”
  • Nr.3DP/3.2.2.1.1/13/IPIA/CFLA/008 „E-veselības integrētās informācijas sistēmas attīstība”

 Papildus informācija par VARAM veiktās pārbaudes rezultātiem:

  • līdz 2016.gada beigām lietotājiem ir pieejama tikai daļa no informācijas sistēmām (IS) un e-pakalpojumiem, kurus bija paredzēts izstrādāt projektu ietvaros,
  • lietotājiem pieejamās IS un e-pakalpojumi kopumā atbilst projektos paredzētajam, kā arī NVD ir nodrošinājis nepieciešamo IS drošības pārbaužu veikšanu,
  • kopumā izstrādāta un pieejama lietošanai ir elektroniskā recepte, darba nespējas lapa, elektroniskā veselības karte, e-veselības portāla publiskā daļa, Veselības uzraudzības IS un profesionāļiem paredzētie e-pakalpojumi www.latvija.lv vidē, veselības aprūpes pakalpojumu klasifikācijas sistēma un lietotāju pārvaldība, nozares statistikas IS, tomēr kavējas citu portālā www.latvija.lv paredzēto e-pakalpojumu pieejamības nodrošināšana, 
  • e-veselības sistēmas pilnvērtīga izmantošana sagaidāma tikai pēc tam, kad darbam ar e-veselības sistēmu būs integrētas ārstniecības iestāžu un aptieku informācijas sistēmas, kuru pielāgojumus nefinansē projektu ietvaros,
  • savukārt attiecībā uz IS un e-pakalpojumiem, kas pārbaudes brīdī nebija pieejami lietotājiem, NVD ir norādījis, ka tie būs pieejami lietotājiem līdz 31.janvārim, un VARAM attiecīgi varēs sniegt atzinumu par tiem, ciktāl to pieļaus termiņi noslēguma deklarācijas iesniegšanai Eiropas Komisijā.

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
05.06.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta