Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Administratīvi teritoriālā reforma
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Rīgā notiek eksotisko dzīvnieku tirdzniecība
27.02.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Valsts vides dienesta speciālisti pēdējo mēnešu laikā, pastiprināti kontrolējot zooveikalus un eksotisko suvenīru tirgotavas, uzsākuši un izskatījuši vairākas administratīvo pārkāpumu lietas, kas saistītas ar dažādu eksotisko dzīvnieku un no tiem izgatavotu suvenīru tirdzniecību.

Ir veiktas vairākas pārbaudes dažādās tirdzniecības vietās, lai saskaņā ar CITES, jeb Vašingtonas konvenciju par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām, nodrošinātu tirdzniecības prasību ievērošanu.

Ne konvencija, ne regula neparedz tirdzniecības aizliegumu ar eksotiskiem dzīvniekiem, bet minētie normatīvie akti nosaka papildus noteikumus, lai izslēgtu eksotisku dzīvnieku nelegālu tirdzniecību un uzraudzītu tirdzniecības apjomus. Līdz ar to, pārdevējam nepieciešami papildus dokumenti, kas apliecinātu dzīvnieku izcelsmi. Par šiem dokumentiem nevar uzskatīt veselības sertifikātus, ar kuriem apliecina dzīvnieka veselības stāvokli.

Būtiskākie pārkāpumi saistīti ar to dokumentu noformēšanas nepilnībām, kas apliecina legālu dzīvnieku izcelsmi un ievešanu Latvijā. Rezultātā Valsts vides dienestā ir pieņemti lēmumi par sešu papagaiļu konfiskāciju un naudas soda piemērošanu, kas juridiskai personai var būt pat līdz tūkstošs latiem.

Konvencija attiecas ne tikai uz dzīviem dzīvniekiem, bet arī uz nedzīviem, un no tiem izgatavotiem priekšmetiem. Tā kādā suvenīru tirdzniecības vietā konfiscēts korallis, bet tā īpašniekam piemērots naudas sods. Savukārt amatniecības salonā, kur tirgo kašalotu (vaļu) zobu figūriņas un rotaslietas, sods netika piemērots, bet gan piešķirta atļauja tirdzniecībai, jo rotaslietu izejmateriāls ievests Latvijā vēl pirms 1997. gada, kad Latvija nebija pievienojusies konvencijai.

Kā biežāk sastopamie CITES konvencijā iekļautie dzīvnieki ir dažādi papagaiļi - kakadu, ara, žako, amazoni, kā arī dažādi rāpuļi, piemēram, iguānas, kā arī suvenīri - koraļļi un lielie gliemežvāki. Iecienīti arī izstrādājumi no krokodila, piemēram, maciņi, somiņas, jostas. Tirdzniecības ierobežojumi var attiekties arī uz kažokādām, ja to izgatavošanai izmantots kāds no CITES konvencijā iekļautajiem dzīvniekiem.

CITES dzīvnieki nav tādi pārdošanā piedāvāti mājas mīluļi kā viļņpapagailīši, korellas, truši, žurkas, peles, kāmji, kā arī suvenīri, kas izgatavoti no jūras zvaigznēm, un izstrādājumi no cūkādas.

Valsts vides dienests lūdz pārdevējus pārliecināties vai tirdzniecībai piedāvātā prece nav iekļauta CITES konvencijas pielikumos. Arī pircējiem iesakām painteresēties, kādas sugas dzīvnieks tiek pirkts un kāda ir tā izcelsme.

Papildus informācija VVD pa tālruni 7084221

 

Kristīne Barševska
Vides ministrijas
Komunikācijas nodaļas vadītājas p.i.
Tel.: 7026533/ 6417267
E-pasts: prese@vidm.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
23.07.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta